آموزشتکنولوژیتکنولوژی و فناوریکامپیوترلپ تاپویندوز

لینوکس چیست و چگونه آن را در کنار ویندوز نصب کنیم ؟

لینوکس چیست و چگونه آن را در کنار ویندوز نصب کنیم ؟ برای آموزش نصب این سیستم عامل تا انتها این مقاله همراه دیجیاتک باشید زیرا لینوکس یکی از سیستم عامل‌های متن باز محبوب در سراسر جهان به شمار می‌رود که کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند.

لینوکس چیست و چگونه آن را در کنار ویندوز نصب کنیم ؟
لینوکس چیست و چگونه آن را در کنار ویندوز نصب کنیم ؟

لینوکس یکی از سیستم عامل‌های متن باز محبوب در سراسر جهان به شمار می‌رود که کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند.

با این حال بسیاری از افراد به دلیل محدودیت در میان برنامه‌های ارائه شده برای لینوکس، به ویندوز یا سایر سیستم عامل‌های دسکتاپ هم نیاز پیدا می‌کنند.

به همین دلیل در این مطلب به سراغ نحوه نصب لینوکس روی ویندوز رفته‌ایم که امکان بهره‌مندی از هر دو گزینه را در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

نصب لینوکس روی ویندوز

روش‌های مختلفی برای نصب لینوکس و ویندوز در کنار هم وجود دارد؛

اما چند مسیر در میان آن‌ها از کاربرد بیشتری برخوردار هستند که شامل موارد زیر می‌شوند.

 1. نصب لینوکس با ویندوز به صورت بوت دوگانه
 2. نصب لینوکس از طریق ماشین مجازی (مثل VirtualBox)

۱_نصب لینوکس روی ویندوز با بوت دوگانه (Dual Boot)

شاید محبوب‌ترین شیوه نصب لینوکس و ویندوز در کنار هم، استفاده از بوت دوگانه باشد که امکان دسترسی به محیط کامل هر دو سیستم عامل را برای کاربران فراهم می‌سازد.

اگر تاکنون تجربه استفاده از لینوکس را نداشته‌اید، بهتر است ابتدا آن را با یکی از دو روش دیگر امتحان کنید تا بیشتر با محیط و امکانات آن آشنا شوید.

۱_۱ پارتیشن‌ بندی هارد دیسک برای نصب لینوکس

 • پیش از شروع فرایند نصب لینوکس، باید یک پارتیشن قابل بوت برای آن در نظر بگیرید. اگر از قبل یک پارتیشن خالی با چنین شرایطی در اختیار دارید، نیازی به ادامه این مرحله نخواهید داشت و می‌توانید مستقیم به قسمت بعدی بروید؛ در غیر این صورت باید یکی پارتیشن جدید برای لینوکس بسازید.

پارتیشن‌ بندی هارد دیسک برای نصب لینوکس
پارتیشن‌ بندی هارد دیسک برای نصب لینوکس
 • جهت ساخت یک پارتیشن جدید، ابتدا در نوار جستجوی استارت منو عبارت DISKMGMT.MSC را وارد کنید و سپس کلید Enter را بزنید. همچنین می‌توانید با راست کلیک روی آیکن استارت و انتخاب گزینه Run، عبارت گفته شده را وارد نموده و سپس Run را بزنید.
 • اکنون باید به ابزار Disk Management دسترسی داشته باشید که محیط آن مشابه با تصویر زیر است. از این ابزار می‌توانید برای جداسازی یا ادغام پارتیشن‌ها و مدیریت فضای ذخیره‌سازی دستگاه استفاده نمایید.
ابزار Disk Management
ابزار Disk Management
 • در مرحله بعد روی درایوی که ویندوز روی آن نصب شده (معمولا درایو C) راست کلیک کرده و گزینه Shrink Volume را انتخاب نمایید. دلیل انتخاب این درایو، امکان بوت سیستم عامل از روی آن است؛ اما اگر درایو دیگری با این قابلیت در اختیار دارید، می‌توانید از آن هم استفاده نمایید.
 • حالا باید مقدار فضایی که قصد اختصاص دادن آن به پارتیشن نصب لینوکس را دارید، تعیین کنید. معمولا توصیه می‌شود حداقل ۲۰ گیگابایت برای مقدار گفته شده در نظر بگیرید؛ اما با توجه به توزیع مورد استفاده می‌توانید از حجم بیشتر یا کمتر نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید که درایو انتخاب شده، باید به همین مقدار فضای خالی در اختیار داشته باشد.

گزینه Shrink Volume
گزینه Shrink Volume
 • در نهایت روی کلید Shrink کلیک کنید تا یک پارتیشن جدید از درایو انتخاب شده، ساخته شود. در ادامه از این پارتیشن برای نصب لینوکس استفاده خواهیم کرد.

۱_۲ دانلود توزیع لینوکس و ساخت فلش قابل بوت

برای نصب لینوکس مانند ویندوز، باید ابتدا فایل ISO توزیع مورد نظر را دانلود کنید و سپس آن را با نرم افزار اختصاصی روی فلش قرار دهید.

به این صورت یک فلش قابل بوت در اختیار خواهیم داشت که می‌توانیم از آن برای نصب سیستم عامل یا اجرای نسخه Live استفاده نماییم.

از میان محبوب‌ترین توزیع‌های لینوکس می‌توانیم به اوبونتو، مینت و فدورا اشاره کنیم که هر سه آن‌ها به صورت رایگان از طریق وب سایت توسعه‌دهنده قابل دانلود خواهد بود.

در این مثال، ما به سراغ توزیع اوبونتو خواهیم رفت؛

اما شما قادر هستید تا از هر توزیع دلخواه دیگری بهره بگیرید.

 • فایل ISO اوبونتو را از وب سایت Ubuntu.com دانلود می‌کنیم. همچنین برای کپی کردن این فایل روی فلش به نرم افزار روفوس احتیاج خواهیم داشت که از طریق وب سایت Rufus.ie به شکل رایگان قابل دانلود است.
 • حالا باید یک حافظه فلش USB با حداقل ۸ گیگابایت ظرفیت را به کامپیوتر متصل کنیم. توجه داشته باشید که حافظه در ادامه فرمت خواهد شد و تمامی داده‌های قرار گرفته روی آن حذف می‌شود؛ پس در صورتی که اطلاعات ضروری روی آن دارید، آن‌ها را در محل دیگری کپی کنید.

دانلود توزیع لینوکس و ساخت فلش قابل بوت
دانلود توزیع لینوکس و ساخت فلش قابل بوت
 • اکنون به سراغ برنامه روفوس که به تازگی دانلود کرده‌ایم، خواهیم رفت و آن را اجرا می‌کنیم. در قسمت Boot Selection روی کلید SELECT می‌زنیم و به مسیر قرارگیری فایل ISO اوبونتو می‌رویم و آن را انتخاب می‌کنیم.
 • همچنین از قسمت Device حافظه فلش را انتخاب می‌کنیم. البته به صورت پیش‌فرض این کار به شکل خودکار صورت می‌گیرد؛ مگر اینکه فلش یا مموری کارت دیگری نیز به سیستم متصل باشد. نیازی به تغییر سایر گزینه‌ها نیست و می‌توانید آن‌ها را روی حالت مشابه با تصویر بالا قرار دهید.

فرایند کپی کردن فایل‌ها
فرایند کپی کردن فایل‌ها
 • در نهایت روی کلید Start بزنید تا فرایند کپی کردن فایل‌ها روی حافظه فلش شروع شد. در صورتی که یک پنجره مشابه تصویر بالا نمایش داده شد،‌ اولین گزینه را انتخاب کرده و روی OK کلیک کنید. فرایند کپی کردن فایل‌ها با توجه به حجم توزیع و سرعت فلش متغیر خواهد بود.

۲_نصب توزیع‌های لینوکس از طریق ماشین مجازی

یکی دیگر از روش‌هایی که برای نصب لینوکس روی ویندوز کاربرد دارد، استفاده از ماشین مجازی است.

این روش کمترین تاثیر را روی سیستم و تنظیمات فعلی خواهد داشت و معمولا ایمن‌ترین گزینه به شمار می‌رود.

به همین منظور به یک نرم افزار مثل VirtualBox نیاز خواهید داشت که به صورت متن باز و رایگان در اختیار کاربران قرار دارد.

۲_۱ تنظیم ماشین مجازی در VirtualBox

 •  با مراجعه به وب سایت سازنده به آدرس Virtualbox.org می‌توانید آن را دانلود کنید. توصیه می‌شود برای نصب این برنامه و اجرای لینوکس در آن حداقل از ۴ گیگابایت حافظه رم و ۱۲ گیگابایت فضای خالی روی دستگاه خود بهره‌مند باشید. همچنین پیش از شروع، از فعال بودن قابلیت Intel VT-x یا AMD-V اطمینان کسب کنید. این ویژگی را می‌توان از طریق بایوس روشن نمود.
 • پس از دانلود و نصب نرم افزار VirtualBox و دریافت فایل ISO توزیع مورد نظر، برنامه را اجرا کنید. در ادامه روی آیکن New در گوشه بالایی سمت چپ بزنید و در کادر Name یک نام دلخواه برای ماشین مجازی جدید تعریف کنید. دقت داشته باشید که در قسمت Type سیستم عامل لینوکس انتخاب شده باشد.

نرم افزار VirtualBox
نرم افزار VirtualBox
 • در پنجره Memory Size باید مقدار فضای رم اختصاص داده شده برای عملکرد ماشین مجازی را تعریف کنید. توصیه می‌شود حداقل ۲ گیگابایت و برای عملکرد بهینه بین ۴ الی ۸ گیگابایت رم به این کار اختصاص دهید. توجه داشته باشید که این مقدار را باید متناسب با حافظه رم کلی دستگاه خود در نظر بگیرید و اگر مقدار در نظر گرفته شده، قسمت زیادی از رم را اشغال کند، در سایر فعالیت‌های ویندوز با مشکل مواجه خواهید شد و سیستم کند می‌شود.

پنجره Memory Size
پنجره Memory Size
 • حالا به پنجره Hard Disk می‌رسیم که در آن باید گزینه Create a virtual hard disk now را انتخاب کنید. البته اگر در گذشته اقدام به استفاده از این نرم افزار کرده باشید و فضای ذخیره‌سازی مجازی خالی در اختیار دارید، می‌توانید به سراغ گزینه سوم بروید و فضای مورد نظر را انتخاب نمایید. برای ادامه هم روی کلید Create کلیک کنید.

 پنجره Hard Disk
پنجره Hard Disk
 • در پنجره Hard disk file type هم توصیه می‌کنیم گزینه اول تحت عنوان VDI را انتخاب نمایید؛ اما در صورت نیاز می‌توانید به سراغ سایر گزینه‌ها نیز بروید.

پنجره Hard disk file type
پنجره Hard disk file type
 • هنگام رسیدن به پنجره Storage on physical hard disk باید نوع فضای اختصاص داده شده به ماشین مجازی را تعیین کنید. اگر حافظه خالی دستگاه شما چندان زیاد نیست، به سراغ گزینه اول تحت عنوان Dynamically allocated بروید؛ زیرا در این حالت تنها حجم مورد استفاده از حافظه اشغال می‌شود. گزینه دوم با نام Fixed size تمامی حجم اختصاص داده شده را اشغال می‌کند و از سرعت بیشتری نسبت به حالت اول برخوردار است؛ اما برای سیستم‌هایی با حافظه داخلی کم توصیه نمی‌شود.

پنجره Storage on physical hard disk
پنجره Storage on physical hard disk
 • در نهایت به پنجره File location and size می‌رسید که در آن باید محل ذخیره‌سازی و حجم در نظر گرفته شده برای ماشین مجازی را تعیین کنید. اگرچه مقدار پیشنهادی برای لینوکس ۱۰ گیگابایت اعلام شده است؛ اما با در نظر گرفتن نرم افزارهایی که در آینده روی آن نصب می‌کنید، بهتر است مقدار ۱۵ الی ۲۰ گیگابایت را وارد کنید. اگر در مرحله قبلی گزینه Dynamically allocated را انتخاب نمودید، می‌توانید نگران پر شدن حافظه خود نباشید؛ زیرا تنها بخش مورد استفاده اشغال خواهد شد. اکنون بار دیگر روی کلید Create بزنید.

پنجره File location and size
پنجره File location and size

۲_۲ نصب لینوکس روی ماشین مجازی

 • پس از پیکربندی ماشین مجازی، نوبت به آدرس‌دهی فایل ISO نصب لینوکس می‌رسد. برای این کار روی کلید Start در صفحه اصلی نرم افزار کلیک کنید. در صورتی که برنامه به صورت خودکار نتوانست فایل نصب لینوکس را شناسایی کند، روی آیکن فولدر بزنید و آن را به صورت دستی انتخاب نمایید. سپس کلید Start را بزنید.

نصب لینوکس روی ماشین مجازی
نصب لینوکس روی ماشین مجازی
 • پس از چند لحظه، محیط نصب لینوکس نمایش داده می‌شود. ادامه مراحل مشابه با قسمت قبلی است که می‌توانید آن را طبق مرحله ۱.۳ بخش بالا ادامه دهید. البته توجه داشته باشید که به دلیل نصب لینوکس روی ماشین مجازی، در صفحه Installation type به جای گزینه Something else از گزینه Erase disk and install ubuntu استفاده می‌کنیم. این گزینه در VirtualBox موجب فرمت شدن هارد دیسک نمی‌شود و استفاده از آن هیچ مشکلی در پی نخواهد داشت.

محیط نصب لینوکس
محیط نصب لینوکس

گردآوری: دیجیاتک

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا