اخبار فناوریتکنولوژی

تشخیص سن واقعی و بیماری های بدن با استفاده از هوش مصنوعی

تشخیص سن واقعی و بیماری های بدن با استفاده از هوش مصنوعی و مشخص کردن مریضی های مزمن شما توسط اسکن قفسه سینه با استفاده از پرتو ایکس که به تازگی کشف شده است.

تشخیص سن واقعی و بیماری های بدن
تشخیص سن واقعی و بیماری های بدن

سن واقعی و بیماری ها با هوش مصنوعی

مطالعات جدید نشان می‌دهد که هوش مصنوعی (AI) می‌تواند از طریق تصاویر رادیوگرافی قفسه سینه افراد، سن واقعی آن‌ ها را تخمین بزند.

علاوه بر این، مشخص شد که این سیستم می‌ تواند بیماری‌ های مزمن را هم پیش‌ بینی کند.

با پیشرفت علم و فناوری، هوش مصنوعی روز به روز خلاق‌تر و تواناتر می‌ شود. این تکنولوژی نوظهور نیرویی دگرگون‌ کننده در اختیار دارد و با ورود به هر حوزه توانسته تغییرات چشمگیری در آن ایجاد کند.

حالا محققان سعی دارند AI را به حوزه پزشکی وارد کرده و از مزایای بی‌ شمار آن بهره‌ مند شوند.

بر همین اساس، پژوهشگران به‌ تازگی یک مدل هوش مصنوعی جدید ایجاد کرده‌ اند که می‌ تواند برای تعیین سن بیولوژیکی افراد، تصاویر اشعه ایکس قفسه سینه را تفسیر کند.

در مطالعات جدیدی که در مجله پزشکی The Lancet Healthy Longevity journal منتشر شده،

محققان دانشگاه متروپولیتن اوزاکا (Osaka Metropolitan University) در ژاپن متوجه شدند

که هرچه سن تخمین زده شده توسط هوش مصنوعی در مقایسه با سن واقعی افراد بالاتر باشد، احتمال ابتلا به بیماری مزمن در آن‌ ها بیشتر خواهد بود.

یاسوهیتو میتسویاما (Yasuhito Mitsuyama)، دانشجوی فارغ التحصیل و نویسنده مقالات مرتبط با این مطالعات، در بیانیه‌ ای گفت:

نتایج بررسی‌ های ما نشان می‌ دهد که سن ظاهری مبتنی بر رادیوگرافی قفسه سینه ممکن است به شکل دقیقی شرایط سلامتی افراد را بازگو کند.

هدف ما توسعه بیشتر این فناوری و استفاده از آن برای تخمین شدت بیماری‌ های مزمن، پیش‌ بینی امید به زندگی و پیش‌ بینی عوارض احتمالی جراحی است.

به گزارش euronews، پژوهشگران برای توسعه این هوش مصنوعی جدید از ۶۷ هزار اسکن قفسه سینه افراد سالم (مربوط به سال‌ های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱) استفاده کرده‌ اند و نهایت به این نتیجه رسیده‌ اند که یک رابطه مستقیم بین سن تخمینی هوش مصنوعی و سن واقعی افراد سالم وجود دارد.

تشخیص سن واقعی بالاتر نسبت به سن واقعی؟

پژوهشگران در ادامه برای توسعه و پیشرفت هرچه بیشتر این هوش مصنوعی از ۳۴ هزار اسکن قفسه سینه از افراد بیمار را هم آزمایش کردند.

در این بررسی‌ها مشخص شد که مدل هوش مصنوعی برای برخی بیماری‌های مزمن مانند فشار خون بالا، بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)، بیماری کبد، بیماری‌های ریوی و نارسایی مزمن کلیوی، سن بالاتری را در مقایسه با سن واقعی فرد نشان می‌ دهد.

البته در ادامه محققان متوجه شدند که برای بیماری‌ های حاد و عفونی مانند ذات‌ الریه، همبستگی بسیار کمتری وجود دارد.

در بخش‌ هایی از نتایج منتشر شده توسط پژوهشگران آمده است:

این نتایج نشان می‌ دهد که سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی ما تغییرات مزمن را به جای تغییرات حاد در رادیوگرافی قفسه سینه ثبت می‌ کند؛

موضوعی که منطقی به نظر می‌ رسد چرا که افزایش سن ناشی از تغییرات مزمنی است که در طول زمان در بدن انباشته می‌ شوند.

پژوهشگران بر این باورند که هوش مصنوعی تحت آموزش آن‌ ها می‌ تواند به عنوان شاخصی برای بیماری‌ های مرتبط با افزایش سن و ابزاری برای کمک به تشخیص و مداخل زودهنگام بیماری‌ ها مورد استفاده قرار گیرد.

گردآوری: دیجیاتک

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا