آموزشاینترنت و شبکهشبکه های اجتماعی

آموزش ساخت شماره مجازی برای تلگرام و واتس آپ

با آموزش ساخت شماره مجازی برای تلگرام و واتس آپ به منظور امکان ایجاد‌کردن اکانت و انواع گزینه‌ های در دسترس با چند روش مختلف در ادامه مطلب همراه ما باشید.

شماره مجازی چیست ؟

شماره مجازی (virtual number) شماره تلفنی است که وجود حقیقی نداشته و بدون نیاز به سیمکارت کارایی شماره‌های واقعی را دارد؛

به بیان دیگر، این سرویس نوعی تلفن مجازی است که قابلیت استفاده از امکانات ارتباطی نظیر دریافت و ارسال تماس و پیام را بدون نیاز به سیمکارت با پیش شماره کشورهای مختلف فراهم می‌کند.

داشتن یک شماره مجازی یکی از چالش‌هایی است که امروزه بسیاری از افراد برای استفاده از سرویس‌های بین‌المللی با آن روبرو می‌شوند.

خرید شماره مجازی برای بسیاری از کاربران یک مزیت عالی است که می‌توانند برای کسب‌وکار و یا حتی استفاده شخصی خود از آن بهره‌مند شوند.

برای ساخت شماره مجازی رایگان می‌‌توان از راه‌ها و برنامه‌های مختلفی استفاده کرد که در این مطلب به معرفی چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مزایای شماره‌های مجازی

۱_ ارتباطات یکپارچه میان دستگاه‌های مختلف از مهم‌ترین جنبه‌های مثبت شماره‌های مجازی به‌ شمار می‌رود.

در‌واقع هنگام استفاده از شماره‌های همراه، کاربر همیشه به گوشی دارای سیم‌کارت وابسته خواهد بود؛

در حالی که چنین حالتی برای شماره مجازی صدق نمی‌کند.

به همین دلیل می‌توانید تماس‌های خود را از طریق موبایل، تبلت، کامپیوتر یا هر دستگاه دیگر با قابلیت اتصال به اینترنت یا نصب اپلیکیشن برقرار کنید.

۲_ کاهش هزینه‌ها برای کسب‌وکارهای کوچک موجب شده است تا بسیاری از آن‌ها به‌سوی شماره‌های مجازی سوق پیدا کنند.

چنین شماره‌هایی در کنار قیمت پایین خود می‌توانند در بهبود وجهه فروشگاه‌ها یا خدمات آنلاین مؤثر باشند و از طرفی مزایای مختص به خود را در اختیار صاحبان چنین سرویس‌هایی قرار دهند.

البته برای استفاده از مزایای کامل، بهتر است کسب‌و‌کارها به سمت شماره‌های مجازی ایران بروند تا دسترس‌پذیری بیشتری برای مشتریان داشته باشد.

۳_حفظ حریم خصوصی از دیگر مزایای کلیدی شماره‌های مجازی است که می‌تواند از افشای شماره حقیقی افراد خودداری کند.

برای مثال می‌توانید اکانت‌های کاری خود را با شماره مجازی بسازید تا همکاران و دیگر افراد به شماره شخصی شما دسترسی نداشته باشند.

البته باز هم به دلیل سختی برقراری تماس‌های بین‌المللی در ایران، جنبه مثبت این مسئله تنها محدود به فضای مجازی می‌شود.

شماره مجازی چگونه کار می‌کند؟

شماره‌های مجازی به سیم کارت یا آدرس فیزیکی احتیاج ندارند و تماس‌های تلفنی میان افراد را از طریق پروتکل VoIP در فضای ایمن ابری برقرار می‌کنند.

این همان فناوری است که در سرویس‌های iMessage، گوگل ویس و یا واتس‌اپ استفاده می‌شود؛

بنابراین با فناوری جدیدی روبه‌رو نیستیم. این پروتکل در طی این سال‌ها توانسته بدون مصرف داده زیاد، کیفیت تماس‌های صوتی بالایی را به کاربران خود ارائه دهد.

بنابراین شما برای استفاده از شماره مجازی رایگان یا پولی به اینترنت سیم‌کارت نیاز ندارید، بلکه تنها کافیست به یک اتصال داده معتبر مانند وای‌فای متصل شوید.

اگر برای برقراری ارتباط از تلفن‌های ثابت استفاده کنید، باید در همان محل بمانید تا بتوانید تلفن‌ها را پاسخ دهید و امکان جابه‌جایی وجود ندارد!

از طرف دیگر گوشی‌های هوشمند با اینکه چنین محدودیتی را ندارند و شما می‌توانید در هر مکانی از آن برای برقراری ارتباط استفاده کنید، اما در اینجا باز هم با یک محدودیت دیگر مواجه هستیم!

همانطور که گفتیم برای ثبت‌نام در برخی از سرویس‌های آنلاین باید از شماره غیرایرانی استفاده کنیم در غیراین صورت امکان ثبت نام وجود ندارد.

پس بازهم به بن بست خوردیم!

برقراری ارتباط با شماره مجازی دیگر چنین دردسرهایی ندارد؛

شما می‌توانید به وسیله شماره مجازی به موقعیت مکانی خاصی محدود نیستید و به عبارتی می‌توانید در هر لحظه به هر نقطه از جهان سفر کنید!

ساخت شماره مجازی تلگرام

تمامی موارد گفته‌شده در بالا برای حساب‌های کاربری تلگرام هم صادق هستند و کاربران می‌توانند با ساخت شماره مجازی برای تلگرام، از ویژگی‌های مثبت گفته‌شده در این پیام‌رسان بهره بگیرند.

معمولاً دو روش کلی برای دسترسی به شماره‌های مجازی رایگان وجود دارد که در پایین به آن‌ها اشاره شده است.

۱_برخی وب‌سایت‌ها به‌صورت عمومی شماره‌های مجازی محدودی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

تمامی افراد به صندوق دریافت پیام این شماره‌ها دسترسی دارند و می‌توانند از آن‌ها برای ساخت اکانت در شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های پیام‌رسان از جمله تلگرام استفاده کنند.

با این حال چنین گزینه‌ای به هیچ عنوان از امنیت بالایی برخوردار نیست.

همچنین پلتفرم‌های مختلف مثل تلگرام و واتس‌اپ مرتباً اقدام به مسدودسازی چنین شماره‌هایی می‌کنند تا عضویت با آن‌ها امکان‌پذیر نباشد؛

در‌نتیجه این گزینه اکنون نه‌چندان عملی است و نه از سوی کارشناسان امنیتی توصیه می‌شود.

۲_ بعضی از اپلیکیشن‌های ارتباطی مثل TalkU اقدام به اختصاص یک شماره مجازی به کاربران خود می‌کنند که می‌توان از آن‌ها برای ساخت شماره مجازی برای تلگرام یا دیگر پیام‌رسان‌ها نیز استفاده کرد.

اما این برنامه‌ها معمولاً در ایران مسدود می‌شوند یا به دلیل محدودیت‌های جهانی از ابتدا در اختیار کاربران ایرانی قرار نمی‌گیرند.

همچنین برخی از آن‌ها به اطلاعات بیشتری مثل جزئیات کارت‌های اعتباری بین‌المللی نیاز دارند که در داخل کشور مورد پشتیبانی قرار نمی‌گیرند.

ساخت شماره مجازی واتساپ

آنچه در بالا اشاره شد، برای حساب‌های کاربری واتس‌اپ هم صدق می‌کند و کاربران هنگام ثبت‌نام در این پلتفرم پیام‌رسان، می‌توانند با وارد‌کردن شماره مجازی، حریم خصوصی خود را بهبود ببخشند.

دو شیوه رایج برای ساخت شماره‌های مجازی و استفاده از آن‌ها وجود دارد که در پایین به آن‌ها اشاره شده است.

۱_ وب‌سایت‌هایی وجود دارند که شماره‌های مجازی را به‌صورت عمومی منتشر می‌کنند؛

اگرچه تعداد آن‌ها محدود است و هر ماه تعداد کمی به لیست شماره‌های جدید اضافه می‌شود.

تمامی کاربران این وب‌سایت‌ها به صندوق دریافت پیام شماره‌های مذکور دسترسی دارند؛

در‌نتیجه از امنیت چندان بالایی برخوردار نیستند و توصیه نمی‌کنیم که از آن‌ها برای ساخت حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی یا سرویس‌های پیام‌رسان مثل واتس‌اپ استفاده نمایید.

در سوی دیگر اغلب سرویس‌ها به‌صورت مداوم این شماره‌ها را پایش و مسدود می‌کنند تا امکان عضویت با آن‌ها دیگر وجود نداشته باشد.

۲_ برنامه‌هایی وجود دارند که با عضویت در آن‌ها می‌توانید یک شماره مجازی رایگان مختص به خود را دریافت کنید؛

اما متأسفانه اغلب این اپلیکیشن‌ها به اطلاعات تکمیلی مثل کارت‌های پرداخت بین‌المللی نیاز خواهند داشت که دسترسی به آن‌ها در ایران را غیرممکن می‌سازد.

در سوی دیگر، احتمال دارد که کشور ایران از سوی سازنده برنامه تحریم شده باشد و نام ایران در لیست کشورهای قابل انتخاب وجود نداشته باشد.

همچنین بعضی دیگر از آن‌ها توسط نهادهای داخلی از دسترس خارج می‌شوند.

ساخت شماره مجازی با Google Voice

گوگل یکی از بهترین ارائه‌دهندگان شماره مجازی در جهان محسوب می‌شود که هزینه‌ای بابت عضویت کاربران در سرویس Google Voice دریافت نمی‌کند.

با این حال برقراری تماس یا ارسال پیام با چنین شماره‌هایی می‌تواند هزینه‌هایی در پی داشته باشد؛

اگرچه اغلب افراد تنها از این شماره‌ها برای دریافت پیام بهره می‌گیرند.

اما جنبه منفی اصلی سرویس گوگل Voice این است که تنها می‌تواند پیام‌ها را به شماره‌های حقیقی آمریکای شمالی (آمریکا و کانادا) فوروارد کند؛

در‌نتیجه ساکنان سایر قاره‌ها امکان استفاده از آن را ندارند.

بدون در نظر گرفتن این موضوع، ساخت اکانت در این سرویس تنها به یک حساب کاربری گوگل، یک کامپیوتر و اپلیکیشن اختصاصی آن نیاز خواهد داشت.

نتیجه می‌گیریم که اگر یکی از دوستان یا آشنایان شما در کشورهای گفته‌شده وجود دارد،

می‌تواند به‌آسانی و طی زمان بسیار کوتاهی بدون زحمت چندانی اقدام به ساخت یک شماره مجازی تلگرام برای شما کند.

شماره‌های ساخته‌شده دائمی هستند و نیازی به تمدید آن‌ها وجود نخواهد داشت.

با این حال اگر چنین فردی را در اختیار ندارید، می‌توانید با پرداخت هزینه معقولی، اقدام به تهیه شماره Google Voice از طریق فروشگاه‌های داخلی کنید.

گردآوری: دیجیاتک

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا