رپورتاژ

افزایش اعتماد به نفس + 5 راهکار کاربردی

تصور کنید در یک جلسه کاری مهم در هستید. تمام ایده‌ها و راه‌حل‌های ناب در ذهن شماست، اما در بیان آنها لکنت زبان دارید، اعتماد به نفستان پایین است و نمی‌توانید حضار را مجاب کنید. یا شاید در حال آماده شدن برای یک مصاحبه شغلی ایده‌آل هستید. تمام مهارت‌ها و تجربیات لازم را دارید، اما در مصاحبه هول می‌شوید و نمی‌توانید خودتان را به درستی معرفی کنید. دنیای مدرن، دنیای ارتباطات و تبادل اطلاعات است. در این دنیا، مهارت فن بیان به عنوان کلیدِ دروازه‌های موفقیت عمل می‌کند. دوره آنلاین فن بیان ، به شما کمک میکند مهارت های فن بیان و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

اعتماد به نفس چیست؟

برای اعتماد به نفس تعاریف زیادی بیان شده است. اما از نظر ما یک تعریف ساده و کامل این است: اعتماد به نفس یعنی: داشتن مهارت کافی و داشتن باور کافی در مورد توانایی انجام کاری. پس کسی اعتماد به نفس دارد که:

مهارت کافی در کاری و زوایای زندگی داشته باشد،

به خودش و مهارت‌هایی که دارد، باور داشته باشد.

اعتماد به نفس چیست؟
اعتماد به نفس چیست؟

از کجا بفهمیم اعتماد به نفس نداریم؟

پی بردن به عدم اعتماد به نفس بسیار راحت بوده و هیچ پیچیدگی ندارد. اگر احساس می کنید که در هر کاری شکست می خورید و همیشه منتظر اتفاقات بد در شرایط مختلف زندگی هستید، این می تواند نشانه ای از پایین بودن  اعتماد به نفس شما باشد. همچنین اگر برای انجام هر کاری خود را به اندازه کافی باور ندارید نیز می تواند نشانه های محکم از عدم اعتماد به نفس باشد. می توان گفت که اعتماد به نفس همانند سوخت وسیله ای است که شما برای رفتن در هر مسیری به آن نیاز داشته و بدون آن نمی توانید وارد این مسیر شوید. پیش از بررسی روش های افزایش اعتماد به نفس لازم است تا بدانید که چه کسانی اعتماد به نفس ندارند.  برای این موضوع بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

  • به طور معمول افراد فاقد اعتماد به نفس به سختی در جمع های مختلف ظاهر شده و برقراری ارتباط برای آن ها بسیار دشوار است. از سوی دیگر این افراد هیچ کسی را برای همراهی در موقعیت های مختلف نداشته و مدام با انجام کارهای مختلف سعی دارند تا از جمع دوری کنند.
  • کسانی که اعتماد به نفس ندارند، خیلی سریع در بحث ها با فرد متقابل موافقت کرده و توانایی متقاعد کردن او را ندارند. حتی اگر حق با شخص متقابل نباشد.
  • این افراد در اغلب اوقات با شنیدن نقدی از دیگران عصبانی شده و خیلی سریع بهم می ریزند.
  • افرادی که اعتماد به نفس ندارند، روی نظرات و علایق خود پایبند نبوده و با توجه به حرف دیگران مدام در حال تغییر نظر خود هستند.
  • کسانی که فاقد اعتماد به نفس هستند، برای رویاهای و اهداف خود نجنگیده و در ابتدای راه تسلیم می شوند.
  • به طور معمول این افراد از تغییرات ترس زیادی دارند.
از کجا بفهمیم اعتماد به نفس نداریم؟
از کجا بفهمیم اعتماد به نفس نداریم؟

۵ تکنیک طلایی برای افزایش اعتماد به نفس

به طور کلی نشانه های عدم اعتماد به نفس شامل موارد مختلفی می شود که ما در بخش قبل به چند مورد از آن ها اشاره کردیم. اگر شما نیز به دنبال راهی برای افزایش اعتماد به نفس هستید، بهتر است با ۵ تکنیک زیر آشنا شوید:

۱.     به هیج وجه خود را با دیگران مقایسه نکنید!

اولین قدم برای افزایش اعتماد به نفس این است که خود را با دیگران مقایسه نکنید. هر چه که قدر که بیشتر خود را با سایر افراد مقایسه کنید، قطعا اعتماد به نفس شما بیشتر کاهش پیدا کرده و دچار آسیب های زیادی در زندگی خواهید شد. بهتر است تنها رقیب شما خودتان باشید و همیشه خود را با خود مقایسه کنید.

۲.     برقراری ارتباط با افراد مثبت

 چه بخواهید و چه نخواهید، نقش اطرافیان و ارتباطات شما در افزایش یا کاهش اعتماد به نفس بسیار مهم است. در صورت که شما با افراد مثبت اندیش ارتباط برقرار کنید، متوجه خواهید شد که تا چه حد اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کرده است. این در حالیست که افراد منفی نگر نیز می توانند به صورت مستقیم در اعتماد به نفس شما تاثیر بگذارند.

۳.   مراقبت جسمی بیشتر اعتماد به نفس بیشتر!

یکی دیگر از موارد مهم در افزایش اعتماد به نفس، داشتن جسم سالم است. بنابراین تا حد امکان به بدن خود اهمیت دهید، از رژیم غذایی سالم پیروی کرده و همیشه ورزش کنید. داشتن مدیتیشن، خواب کافی و استراحت منظم نیز در داشتن اعتماد به نفس بیشتر بسیار موثر است.

۴.    روبرویی با ترس ها

در اکثر اوقات وجود ترس هایتان باعث شده تا رفته رفته دچار عدم اعتماد به نفس شده و خود را باور نداشته باشید. به همین خاطر نیز یکی از بهترین راه هایی که برای بالا بردن اعتماد به نفس وجود دارد، رویارویی با ترس هایتان است. بهتر است در ابتدا ترس های خود را شناخته و برای مواجه شدن با آن ها آماده شوید.

۵.    با خود مهربان باشید!

اگر می خواهید به فردی با اعتماد به نفس بالا تبدیل شوید، لازم است تا با خود مهربان باشید. به این صورت که در زمان انجام کاری اشتباه به خود سخت نگرفته و مدام خود را سرزنش نکنید. در واقع هرچه قدر که شما بیشتر به خود سخت گرفته و بابت شکست یا کارهای اشتباه خود را سرزنش کنید، اعتماد به نفس شما رفته رفته کاهش یافته و با چالش های زیادی در زندگی روبرو خواهید شد.

بهترین استاد فن بیان و گویندگی
بهترین استاد فن بیان و گویندگی

بهترین آموزشگاه برای تقویت فن بیان و اعتماد به نفس

آکادمی صابر زارعی، به عنوان ارزیاب مهارت سخنوری و فن بیان در شیراز، دوره‌های آموزشی فن بیان را توسط آقای صابرزارعی مدرس و متخصص فن بیان و نویسنده کتاب فیل بیان برگزار می کند.

دوره‌های فن بیان آکادمی صابر زارعی ، بر اساس آخرین استانداردهای بین‌المللی طراحی شده‌اند و با پشتیبانی مستمر، به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های فن بیان خود را به طور کامل یاد بگیرید.

بهترین استاد فن بیان و گویندگی

من صابر زارعی هستم، مدرس فن بیان و نویسنده کتاب فیل بیان با سابقه ۱۸ سال تجربه در ارتباطات حرفه ای، مذاکرات فروش و آموزش فن بیان با افراد در سطوح مختلف. من آکادمی فن بیان صابر زارعی را با هدف ارتقای مهارت‌های فن بیان و ارتباطی افراد در سراسر ایران تاسیس کرده‌ام.

نوشته های مشابه

کلاس های حضوری آکادمی فن بیان صابر زارعی

این کلاس ها در تهران و شیراز به صورت حضوری برگزار میشود

سخن پایانی

داشتن اعتماد به نفس کافی جزئی جدا نشدنی از زندگی هر انسان است. اگر فردی دچار عدم اعتماد به نفس باشد، نمی تواند در مسیر پیشرفت قرار گرفته و به اهداف و رویاهای خود برسد. می توان گفت که اولین لازمه ای که برای شروع هرکاری وجود دارد، افزایش اعتماد به نفس است. شاید این کار چندان راحت نباشد. اما می توان با توجه به یکسری نکات و انجام تمریناتی به صورت مداوم، میزان اعتماد به نفس را تا حد بسیار زیادی افزایش داد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا